Troska o czystość wód, edukowanie o tym, by z roku na rok śmieci w wodach było coraz mniej, wskazówki, jak wodę oszczędzać i nią gospodarować, by poprawić sytuację rolników w czasie suszy oraz promocja programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie – to główne tematy, które poruszyliśmy w audycjach radiowych poświęconych edukacji wodnej. Gospodarowanie wodami to proces wielowymiarowy, a edukacja jest podstawą kształtowania poprawnych nawyków.
Czytaj więcejWoda jest źródłem życia. Nie tylko dla nas ludzi, ale także dla roślin i zwierząt, w tym wielu pożytecznych owadów zapylających. Zapylacze, czyli przede wszystkim pszczoły ale również trzmiele, osy, muchówki, motyle, czy chrząszcze, pełnią bardzo ważną rolę w naszym ekosystemie. Zbierając pokarm, czyli pyłek i nektar roślinny, przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat dzięki czemu mogą zawiązać się owoce i wykształcić nasiona. Większość roślin które zjadamy wymaga zapylenia przez owady, a zatem dzięki ich pracy możemy cieszyć się smakiem wielu owoców i warzyw. Szczególnie w okresie suszy, warto zadbać o te pożyteczne zwierzęta i zapewnić im potrzebną wodę, dzięki której będą mogły przeżyć i odwdzięczyć się nam wysokimi plonami.
Czytaj więcejKwietne łąki mają same zalety! Tradycyjne trawniki coraz częściej zastępują kwietne łąki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.
Czytaj więcejChcesz wiedzieć czym są łąki kwietne ,? Jak je założyć ? Obejrzyj prezentacje przez przygotowaną przez ekspertów z PGW Wody Polskie
Czytaj więcej